מעוניין להתחיל מחדש? אנחנו המקום הנכון

גמילה ממשככי כאבים – כאב שיעבור אחת ולתמיד

יש הרבה סיבות ללמה ליטול משככי כאבים, אולם הבעיה מתחילה כשנוטלים אותם מהסיבות הלא נכונות ואז מתחילים לפתח התמכרות של ממש. וכשמפתחים התמכרות ייתכן ותצטרכו גמילה ממשככי כאבים.

משכך כאבים הינו סוג של תרופה, המהווה תרכובת של חומרים שמטרתם היא להקל על כאבים או סימפטומים של מחלה כלשהי. ההתמכרות מתחילה כשנוטלים את משככי הכאבים גם לאחר שהכאב פסק, ובהדרגה מעלים במינוני הצריכה. הדרך להתמודד עם זה בצורה הכי יעילה ונכונה הינה גמילה ממשככי כאבים.

תסמינים המעידים על התמכרות למשככי כאבים

ההתנהגות הראשונה שמעידה על התמכרות למשככי כאבים הינה הצורך להגדיל את המינון או לקצר את משך הזמנים שבין נטילת הכדורים, מתוך כמיהה לחוש את תחושת ההקלה הראשונית שמשכך הכאבים נועד להשיג. לצד זאת ישנם גם תסמינים פיזיים ורגשיים, שמתעוררים בזמן הניסיון להפסיק לצרוך את משככי הכאבים, המעידים על התמכרות והם רעידות, עצבנות, אי – שקט, חרדה וכו'. בסופו של דבר, זה עשוי להתבטא גם כן בתפקוד החברתי או התעסוקתי של המכור, תוך התרחקות מהסביבה הקרובה.

אלו משככי כאבים עשויים להיות ממכרים?

יש מנעד רחב של משככי כאבים שעשויים להיות ממכרים, החל מתרופות כמו אקמול ואדוויל וכלה בתרופות נרקוטיות כדוגמת פרקוסט, מורפיום ועוד. בהיעדר בקרה רפואית, השימוש במשככי כאבים מקטין את סבילות הגוף כלפי הכאב המתעורר ואז מתעורר אוטומטית צורך להגדיל את המינון של משככי הכאבים, או לחלופין לצרוך יותר מהם. השימוש בהם לאורך זמן גורם לבסוף להתמכרות.

כיצד מתבצעת גמילה ממשככי כאבים?

כמו בכל התמכרות אחרת, גם כאן נדרשת מסגרת מקצועית לטיפול בהתמכרויות. הגמילה עובדת על שני מישורים – תחילה על המישור הפיזיולוגי ולאחר מכן על המישור הנפשי.

השלב הפיזי – זהו השלב הקשה יותר, בו המכור מפסיק לצרוך משככי כאבים, זאת כדי לאפשר לגוף להתנקות מחומרי התרכובת.

השלב הנפשי – שלב זה נחשב ארוך יותר, במהלכו מחדדים למטופל מדוע עליו להפסיק את השימוש במשככי כאבים, וכן מקנים לו מיומנויות שיאפשרו לו להתמודד עם הסביבה שלו. כך מסייעים לו בשינוי התנהגויות ודפוסי חשיבה שסיגל לעצמו ביחס להתמכרות למשככי כאבים.

 

מעוניין להתחיל מחדש? אנחנו המקום הנכון
מעוניין להתחיל מחדש? אנחנו המקום הנכון

מאמרים נוספים
מרכזי גמילה פרטיים – עדיף על פני מ...
אין זה קל להחליט שמפסיקים התמכרות. הרבה אנשים נאלצים להתמודד עם אותה תלות טורדנית שפיתחו כלפי התנהגות מסוימת, או לחלופין כלפי חפץ או חומר כלשהו. מאותו רגע ואילך הם מתקשים לשים סוף להתנהלות האובססיבית שלהם סביב מושא ההתמכרות. אם אתם או מי מק(...)
קרא עוד
התמכרות לסמים – אצלי זה לא יקרה?
התמכרות לסמים נשמע עבור רבים כמו אגדה רחוקה, "אצלי זה לא יקרה", אולם בפועל יש יותר מכורים לסמים ממה שאנחנו יכולים לדמיין. ההתנסות הראשונה בסם קורית לרוב בשנות הנעורים, אז קיים לחץ חברתי גדול והתמודדות עם מורכבויות שונות, ולכן קל הרבה יותר ל(...)
קרא עוד
טיפול בהפרעות אכילה – מה מקורן?
הרבה מדווחים על כך שהם ערים לשינויים בהרגלי צריכת המזון שלהם, זאת לאור קשיים נפשיים שחווים בשגרה. הרגלי האכילה הופכים לא סדירים ומתבטאים באחת משתי הדרכים הללו – בולמוסי אכילה מוגברים או המעטה במזון עד לכדי חוסר אוכל. מיותר לומר שלהפרעות בהר(...)
קרא עוד
מעוניין להתחיל מחדש? אנחנו המקום הנכון
השאר פרטים ונתחיל בדרך חדשה

חברת קידום אתרים חברת קידום אתרים