מעוניין להתחיל מחדש? אנחנו המקום הנכון

גמילה מקוקאין – סם לבן ליום שחור

פעמים רבות התמכרות לחומרים מסוגים שונים, ביניהם אלכוהול וסמים, מתחילה בשימוש מקרי או חד פעמי. ככל שמגבירים את תדירות השימוש באותם החומרים, כך התלות גדלה ומתפתחת התמכרות. לעומת זאת, במקרה של התמכרות לקוקאין נוצרת תלות מידית, עם השימוש הראשוני או לאחר מספר פעמים שהוא נצרך. אם מרגישים מיד תלות בחומר, יש צורך בגמילה מקוקאין

על קוקאין

קוקאין, או בשמות הרחוב שלו קריסטל וקראק, הוא אחד מהחומרים המסוכנים והממכרים ביותר שנמכרים כיום. זהו שם לאבקה המופקת מעלי קוקה, שעוזרת בדרך כלל לריפוי מחלות, טיפול בפגיעות גופניות כאלו ואחרות או שיכוך כאבים. עם זאת, מכירת קוקאין הינה אסורה כיום, ולכן הוא נמכר באופן לא חוקי כאבקה או כקראק, הנחשב לגרסה המסונתזת.

קוקאין משתייך לקטגוריית הסמים המעוררים, להם יש השפעה ישירה על מערכת העצבים המרכזית. הסם גורם לשחרור חומר הקרוי דופמין, ומעורר תחושת בזק של מרץ מוגבר ועוררות גבוה. השימוש מעורר תחושות של אי שקט, אופוריה, דיבור יתר, חוסר מנוחה וכן מביא להרחבת אישונים ועלייה בלחץ הדם והדופק. בהיבט הפיזי, הוא מביא לאובדן משקל, נדודי שינה, פגיעה במערכת העיכול במקרים של בליעת החומר, פגיעה במערות האף במקרים של הסנפה, זיהומים במקרים של הזרקה וכו'. במקרים של שימוש מוגבר אף עשוי להיגרם התקף לב או שבץ מוחי.

גמילה מקוקאין – כיצד זה קורה?

גמילה מקוקאין עשויה להיות תהליך מורכב ומאתגר. בעוד גמילה מסוגים שונים של חומרים יכולה להסתיים תוך כמה ימים או שבועות, הגמילה מקוקאין יכולה להימשך גם כמה חודשים.

השלב הראשון בגמילה מקוקאין הינו הקניית טיפול תומך שמבוסס לרוב על תרופות, הנועד לסייע למטופל להתמודד עם תסמיני הגמילה הפיזיים ולהפחית את הרצון העז שלו למנת סם. הגמילה כוללת תסמינים פיזיים כמו הופעת "קריז", עצבנות יתר, התקפי חרדה, אי שקט, דיכאון, חוסר אנרגיה, כאבי ראש וכו'.

לאחר מכן עוסקים בגמילה נפשית, הכוללת שינוי באורח החיים. לאחר שלב הגמילה הפיזית, מכורים רבים מתוודעים לקשיים נפשיים שנגרמו להם עקב השימוש בקוקאין, כדוגמת חרדה, דיכאון, חוסר ביטחון או חוסר אמונה עצמית, ולכן הם זקוקים לתמיכה נפשית.

 

מעוניין להתחיל מחדש? אנחנו המקום הנכון
מעוניין להתחיל מחדש? אנחנו המקום הנכון

מאמרים נוספים
מרכזי גמילה פרטיים – עדיף על פני מ...
אין זה קל להחליט שמפסיקים התמכרות. הרבה אנשים נאלצים להתמודד עם אותה תלות טורדנית שפיתחו כלפי התנהגות מסוימת, או לחלופין כלפי חפץ או חומר כלשהו. מאותו רגע ואילך הם מתקשים לשים סוף להתנהלות האובססיבית שלהם סביב מושא ההתמכרות. אם אתם או מי מק(...)
קרא עוד
התמכרות לסמים – אצלי זה לא יקרה?
התמכרות לסמים נשמע עבור רבים כמו אגדה רחוקה, "אצלי זה לא יקרה", אולם בפועל יש יותר מכורים לסמים ממה שאנחנו יכולים לדמיין. ההתנסות הראשונה בסם קורית לרוב בשנות הנעורים, אז קיים לחץ חברתי גדול והתמודדות עם מורכבויות שונות, ולכן קל הרבה יותר ל(...)
קרא עוד
טיפול בהפרעות אכילה – מה מקורן?
הרבה מדווחים על כך שהם ערים לשינויים בהרגלי צריכת המזון שלהם, זאת לאור קשיים נפשיים שחווים בשגרה. הרגלי האכילה הופכים לא סדירים ומתבטאים באחת משתי הדרכים הללו – בולמוסי אכילה מוגברים או המעטה במזון עד לכדי חוסר אוכל. מיותר לומר שלהפרעות בהר(...)
קרא עוד
מעוניין להתחיל מחדש? אנחנו המקום הנכון
השאר פרטים ונתחיל בדרך חדשה

חברת קידום אתרים חברת קידום אתרים