מעוניין להתחיל מחדש? אנחנו המקום הנכון

  טיפול בהפרעות אכילה

  כאשר מדברים על שילוב של גישות פסיכולוגיות, מדברים למעשה על כמה מודלים העוסקים בנישה של הפרעות אכילה. מורכבות כמו תופעה אנושית אשר היא למעשה הסיבה לריבוי גישות טיפול שלא תמיד דומות אחת לשנייה. שלושה מרכיבים תיאורטיים, מעשיים וטיפוליים שהם למעשה השילוב להתייחסות הטיפול בהפרעות אכילה בפועל. הפרעות שהן בולמיה נרבוזה או אפילו אנורקסיה. מגוון של שיטות אשר מקשרות את התנהגות ופעולות האדם לאירועים המתקיימים בתוך גופו ובפרט במוחו ומערכת העצבים.

  להבין את המקור – הפרעות אכילה

  השיטה הראשונית מדבר על פעולות חיצוניות והשיטה האחרת מדברת על הגישה הקוגנטיבית, היא זו העוסקת בחשיבה וההליכים השכליים בפועל. כאן גם מדברים על תפיסת הבעיה, שיקול דעת והפעלתו, החלטות, פתרון בעיה וכמובן האופן שבו מושפעת ההתנהגות מכל התהליכים יחד. הגישה האחרונה היא הגישה הפסיכואנליטית והיא עוסקת במניעי ההתנהגות הפנימיים הלא מודעים. למעשה מדברים על דחפים הן תוקפניים והן מיניים של ה אדם ואפילו דברים שהתרחשו בילדות.

  בולמיה נרבוזה

  יש לא מעט נתונים המצביעים כי בעשר השנים האחרונות המון נשים מגלות כי הן סובלות מבעיות הקשורות בהפרעות אכילה. נתונים של יותר מ80 אחוז של התעסקות כפייתית ובלתי נשלטת במזון בעקבות סיבות מורכבות כאלה ואחרות. אז כיצד יודעים כי בעניין של בולמיה עסקינן? ראשית מדברים על תרחיש של כמות מזון גדולה ביחס לזמן. נניח, כמות אוכל של יום שלם שנדחקת לגוף בשעתיים בלבד, כמו כן, מדברים על תחושת חוסר שליטה של אכילה במה שאוכלים וכמה. כאן למעשה מדברים על התנהגות פיצוי באמצעות מזון או הקאה בכדי שלא תהיה היכולת לעלות במשקל נוכח העובדה כי כמות גדולה של מזון נכנסה לגוף. אחר כך מדברים על שימוש במשלשלים, חוקן, תרופות, התעמלות ללא הפסקה והערכה עצמית נמוכה. האנשים שאינם מתרוקנים, הם גם סובלים מאותה הבעיה, הם למעשה יאכלו אך לא ירוקנו את גופם. באמצעות האוכל ישחררו מתח וכך למעשה יתמודדו עם המצב. כאמור, ההתנהגות הבולמית תהפוך לסוג של מנגנון הגנה חזק ביותר של רגשות שנדחקו לרבות טראומות הקשורות בבעיות מהעבר, ניצול ועוד. ראוי לציין כי האדם הבולמי לא יכול בלי האוכל והוא יכול להראות נורמטיבי לכאורה.

  טיפול בהפרעות אכילה אצל מבוגרים

  אוכל מהווה עבור כולנו מקור להזנה ולגדילה, בלעדי האוכל אין לנו קיום. אצל מרביתנו העיסוק באוכל נקשר עם המראה החיצוני, הרצון להיות רזה ויפה הדורש הרבה דיאטות והקרבה.

  מציאת האיזון בין בניית תפריט מאוזן ואכילה נכונה לבין אובדן השליטה קשה ולעיתים קשה עד מאוד. נערות וצעירות רבות הכמהות להרגיש יפות ונחשקות לא פעם מתחילות בדיאטה אשר נגמרת בהתפרצותה של הפרעת אכילה. השליטה הקיצונית באוכל ממלאת את המקום של אובדן השליטה המוחלט על הגוף ועל החיים עצמם, האוכל הופך לאויב, הגוף מהווה כלא והצורך בקיום הופך דל מרגע לרגע.

  הפרעות אכילה מתייחסות לאנורקסיה, בולימיה, אכילת יתר והמעבר ביניהן. אנו מאמינים כי הפרעות אכילה מהוות התמכרות לכל דבר, הקושי הוא כי אוכל מהווה אלמנט מרכזי ממנו לעולם לא ניתן להיגמל.

  מטרת הטיפול לסייע למטופלת לבנות חיים מאוזנים בהם אוכל הוא מרכיב חיובי המשרת אותה, מעצים אותה ומהווה עבורה מקור אנרגיה. החזרת השליטה לחייה של המטופלת, בכל הרבדים, ולא רק באוכל ככלי. הטיפול נערך בליווי צמוד של פסיכיאטרית, מטפלים ותזונאית קלינית, תוך בנית תפריט המתאים לאורח חייה של כל מטופלת, בניית חיים נורמטיביים וחזרה לשגרת חיים תקינה.

  טיפול בהפרעות אכילה אצל מבוגרים

  טיפול בהפרעות אכילה בוילה מטריקס

  הפרעות אכילה הן למעשה הפרעות רגשיות ונפשיות שבאות לידי ביטוי בהרעבה עצמית שגורמת לנזקי גוף חמורים. הפרעות אלו עלולות לגרום לבעיות פיזיות רבות, לדוגמא, תשישות עקב מחסור באנרגיה, חולשה, מחסור במינרלים וויטמינים. בעיות אכילה יכולות לנבוע מגורמים פסיכולוגיים, ביולוגיים וחברתיים או שילוב של כל גורמים אלו. וילה מטריקס הוא מרכז גמילה מהתמכרויות שונות, לדוגמא, טיפול בהפרעות אכילה, התמכרות לסמים, התמכרות לאלכוהול, התמכרות להימורים ועוד. מרכז זה מאפשר למטופלים לחוות חוויה טיפולים ברמה גבוהה וייחודית ובתנאים הטובים ביותר.

  מידע על טיפול בהפרעות אכילה

  מדי יום ביומו, בעיות בדימוי העצמי הינן סוגיה שרבים נאלצים להתמודד עמה. בין אם מדובר ברזון קיצוני או בעודפי שומן, רבים פועלים על מנת להיות כמו החברה המערבית. על מנת להבין היטב את נושא זה, נסקור אותו ונעמוד על סוגי הפרעות האכילה הנפוצות:

  • ההפרעה הראשונה נקראת אנורקסיה נרבוזה או בעברית, צימנות. הפרעה זו מתפתחת כתוצאה מפחד לעלות במשקל. נערים, נערות ואנשים בוגרים הסובלים מהפרעת אכילה זו, מאבדים במהירות משקל קיצוני בשל הפחד הגדול שלהם להשמין, למרות שאינם נחשבים לבעלי משקל יתר. ברוב המקרים, אנשים אלו ממשיכים לפחד מפחד קיצוני זה למרות שהם נמצאים בתת משקל.
  • ההפרעה השנייה נקראת בולימיה נרבוזה, ושהיא בעצם הפרעת אכילה שמתאפיינת בהתקף זלילה. בסופם, בני נוער או מבוגרים ישתמשו במשלשלים או יבצעו הקאה מכוונת. על מנת למנוע השמנה, אנשים הסובלים מהפרעת אכילה זו מבצעים מעשי היטהרות לאחר התקפי אכילה. פעולה זו יכולה לחזור על עצמה כמה פעמים ביום, במשך תקופה ארוכה של לא פחות מ-3 חודשים.

  טיפול בין הפרעות אכילה שונות

  מכוון שקיים שוני בין שתי הפרעות אכילה שונות, גם הטיפול משתנה בהתאם אך הוא נשאר דומה מאוד. קודם כל, מבצעים טיפול נפשי שיתמקד בדימוי גוף של המטופלת או המטופל. מרכזי גמילה להפרעות אכילה מעניקים כלים ליצירת קשר חיובי עם החברים שלהם והמשפחה. בחלק מהמקרים, יש צורך לערב פסיכיאטר על מנת שיסייע בהתאמת תרופות הנחוצות לטיפול בבעיה זו.

  טיפול בהפרעות אכילה בוילה מטריקס

  הפרעות אכילה טיפול

  וילה מטריקס הינה מרכז גמילה מהתמכרויות ומתמחה גם בתחום הפרעות אכילה טיפול ושיקום מלא. זאת מתוך ההבנה כי גם הפרעה זו הינה בעצם סוג של התמכרות אשר יש להיגמל ממנה כמו מכל חומר אחר אשר עושים בו שימוש על כמנגנון התמודדות לא בריא עם קשיי החיים. למעשה, הפרעות אכילה הן התמכרות אשר מאוד קשה לייצר בעבורן סביבה תומכת, כמו למשל בהתמכרות לאלכוהול או סמים בהן ניתן לעשות ניקיון של הגוף ולהימנע מלבוא במגע עם אותם חומרים, אך עם מזון דבר זה אינו אפשרי.

  כיצד מזהים הפרעות אכילה טיפול והתמודדות?

  הפרעות אכילה נפוצות מאוד סביב גיל ההתבגרות, אך לא רק, כיום גם גברים וגם נשים מועדים ללקות בכך. הנה כמה סימנים מזהים לתופעה:

  • עיסוק כפייתי סביב נושא המזון, בין אם בקנייה, הכנה, מדידה שלו וכדומה.
  • הקפדה יתרה על אכילה בשעות קבועות.
  • השליטה באכילה מגדירה את רמת ההערכה העצמית
  • התעסקות פיזית רבה עם האוכל כמו למשל: פרור האוכל, אכילה איטית, השארת שארית ללא קשר לגודל המנה והימנעות מאכילה בסביבת אנשים.
  • ריבוי של תופעות פיזיולוגיות כמו למשל עייפות, חולשה, התעלפויות, סחרחורת והתייבשות.
  • שינוים הורמונאליים כמו עצירת התפתחות מינית, עצירת גדילה, גובה ואצל בנות אי קבלת וסת.
  • בעיות במערכת העיכול לדוגמא: עצירות, שלשולים, טחורים וכאבי-בטן.
  • ריבוי כאבי גרון, בלוטות רוק נפוחות ולחיים נפוחות.
  • הפרעות בשינה.
  • עור גוף יבש ופצעים בעיקר באזור הפנים, צמיחה של פלומת שיער על הגוף ונשירת שיער הראש.
  • כאבים בקנה הבליעה וכאבי שיניים.
  • כתוצאה מהקאות מרובות נוצרים שפשוף באצבעות או צלקת על גב כף היד.
  • ייתכנו גם חום גוף נמוך, דופק איטי ואי סבילות לקור.
  • תופעות כמו: עקמת, ציפורניים סדוקות ושברים ספונטאניים העשויים להעיד על אוסטיאופורוזיס.

  מתי יש צורך לפנות למרכז גמילה לטיפול?

  התמודדות עם הפרעות אכילה אינה עניין פשוט. מדובר בהפרעה אשר משתלטת על חיי המטופל ופוגעת בו באופן פיזי, מנטלי ורגשי, ומאוד קשה לייצר התנהלות תקינה ובריאה סביב נושא האוכל, ולכן יש לפנות אל מרכז גמילה מקצועי לשיקום וטיפול בנושא.

  דרכי טיפול בהפרעות אכילה

  איך לטפל בהפרעות אכילה

  וילה מטריקס הינה מרכז גמילה פרטי, אשר מאפשר תהליכי גמילה ושיקום מהתמכרויות מסוגים שונים, בין היתר גם הפרעות אכילה למיניהן. בוילה מטריקס ישנו מתחם מגורים אקסקלוסיבי, צוות מטפלים מקצועי ומגוון מתחומים שונים, אווירה משפחתית וטווח רחב של טיפולים בהתמכרויות והפרעות אכילה, מתוך ההבנה כי כל אדם הוא שונה ויש להתאים לו את הטיפול באופן אישי. על הפרעות אכילה דרכי טיפול והתמודדות – במאמר שלפניכם.

  הפרעות אכילה דרכי טיפול והתמודדות נפוצות

  הפרעות אכילה יכולות להתבטא בדרכים שונות, כמו למשל אנורקסיה בולמיה או שילוב של שתיהן וכולי, כאשר דרכי הטיפול הבסיסיות הינן זהות, הנה כמה מהן:

  • טיפול נפשי פרטני: מדובר במפגשים טיפוליים בהם נוכחים המטפל והמטופל. ישנן גישות פסיכולוגיות רבות, חלקן משלבות אף מתן כלים פרקטיים, דוגמת ה- CBT, כאשר יש לבחור את הגישה הטיפולית המתאימה ביותר אל המטופל, אל מצבו הנפשי ואל מבנה אישיותו וכו'.
  • טיפול משפחתי: מכיוון שהפרעה זו כרוכה בהתנהלות סביב מזון, אשר הינו חלק בלתי נפרד מחיי היום יום של כולנו, ואין אפשרות להימנע ממנו כמו בשיקום מהתמכרויות אחרות לדוגמא אלכוהול או סמים, ישנו צורך לוודא כי כל התא המשפחתי והסביבה הקרובה מגויסים לטובת מטרה זו והם בעלי כלים להתמודד עם המצב, כעת ואף בעתיד.

  כמו כן, הפרעות אכילה לרוב מופיעות אצל נערות, סביב גיל ההתבגרות, זוהי סיבה נוספת לכך שיש לערוך טיפול משפחתי סביב העניין.

  • טיפול תרופתי: בחלק מן המקרים הפרעת האכילה מתפתחת עקב מצב ביולוגי אשר משפיע על רמת הסרוטונין במוח. רמת סרוטונין נמוכה מייצרת סיכויים גבוהים ללקות בהפרעת אכילה, ולכן תרופות המעלות את רמת הסרוטונין במוח תורמות למצב זה כאשר הן מייצבות את המטופלת, הן מבחינת מצב הרוח והן מבחינת התזונה.

  איך הכי נכון לעשות זאת ?

  לאור מורכבות ההפרעה, הסכנות הבריאותיות הכרוכות בה, הסיבות להופעתה ודרכי הטיפול בה – מומלץ מאוד לפנות אל מרכז גמילה מקצועי אשר יכול להעניק טיפול מקיף שכזה, באווירה חמה ותומכת, על מנת להגיע לתוצאות אופטימליות אשר ישמרו לאורך הזמן.

  הפרעות אכילה: למי פונים?

  הפרעות אכילה: למי פונים ?

  הפרעות אכילה הינן נושא מורכב, ואנשים הלוקים בהפרעות אלו סובלים מאוד בריאותית ונפשית. ישנם מרכזי גמילה וטיפול בהפרעות אכילה אשר מעניקים טיפול ושיקום למצבים אלה, מרכז גמילה כזה הינו וילה מטריקס, מתחם מגורים אקסקלוסיבי באווירה ביתית, אשר מעניק מגוון רחב של טיפולים על ידי אנשי צוות מקצועיים ומנוסים מתחומים שונים, מתוך ההבנה כי כל אדם הוא שונה ויש להתאים לו את אופי הטיפול על פי צרכיו המדויקים. הפרעות אכילה: למי מפונים? על כך במאמר הבא.

  הפרעות אכילה: למי פונים ? ומדוע

  כאמור, מעצם מורכבותן של הפרעות האכילה, הגורמים להן והסיכונים הרפואיים הכרוכים בהפרעות אלו, ישנה חשיבות רבה לטפל בנושא בצורה מקצועית ואחראית ביותר. אז אל מי כדאי לפנות ומדוע:

  • טיפול וסיוע רפואי: מומלץ מאוד לוודא כי המקום אליו פונים לקבלת עזרה וטיפול, יוכל לספק גם מענה רפואי מקצועי לבעיות הרבות הכרוכות בהפרעות אכילה לסוגיהן. בין אם מדובר באנורקסיה או בבולמיה, בכל אחד מן המקרים ההשלכות על הגוף הן חמורות מאוד ואף מסכנות חיים במצבים מסוימים.
  • טיפול וסיוע נפשי: הסיבות להופעת ההפרעות האלו הן לרוב נפשיות רגשיות, אשר גם להן יש לתת התייחסות וטיפול בהתאם. לשם כך נדרש צוות טיפולי מקצועי ומנוסה אשר יוכל להוביל את המטופל אל שורש הבעיה ואף לטפל בה ולפתור אותה, או לחלופין להקנות למטופל כלים להתמודד עמה בצורה בריאה. במקרה של הפרעות אכילה, גם את משפחתו של המטופל יש להדריך ולתמוך, בייחוד אם מדובר בנער/ה מתבגר/ת.
  • תזונאית קלינית: מכיוון שמדובר בהפרעה הכרוכה בשימוש בחומר שהוא דבר כל כך אלמנטרי בחיי היום יום של כולנו – המזון, אשר אמור להיות מקור לבריאות ולאנרגיה, ישנו צורך להיעזר בייעוץ של דיאטנית קלינית, אשר תוכל למצוא עבור המטופל את התזונה המתאימה ביותר עבורו ספציפית ולבנות תשתית אשר תאפשר למטופל לשמר את תוצאות הטיפול לאורך זמן.

  נעזרים במקצוענים

  בכל הנוגע להפרעות אכילה, אין ספק כי ישנו צורך לפנות אל מרכז גמילה אשר מאגד בתוכו את כל אנשי המקצוע וסוגי הטיפולים הנדרשים על מנת להתמודד עם הפרעות אכילה למיניהן.  רפואה שלמה!

  מעוניין להתחיל מחדש? אנחנו המקום הנכון
  מעוניין להתחיל מחדש? אנחנו המקום הנכון

   שאלות נפוצות

   למי פונים בנושא הפרעות אכילה?

   מרכז גמילה וילה מטריקס הינו מתחם מגורים אקסקלוסיבי באווירה ביתית, אשר מעניק מגוון רחב של טיפולים על ידי אנשי צוות מקצועיים ומנוסים מתחומים שונים, מתוך ההבנה כי כל אדם הוא שונה ויש להתאים לו את אופי הטיפול על פי צרכיו המדויקים.

   הפרעות אכילה – מה המקור שגורם לכך?

   השיטה הראשונית מדבר על פעולות חיצוניות והשיטה האחרת מדברת על הגישה הקוגנטיבית, היא זו העוסקת בחשיבה וההליכים השכליים בפועל. כאן גם מדברים על תפיסת הבעיה, שיקול דעת והפעלתו, החלטות, פתרון בעיה וכמובן האופן שבו מושפעת ההתנהגות מכל התהליכים יחד. הגישה האחרונה היא הגישה הפסיכואנליטית והיא עוסקת במניעי ההתנהגות הפנימיים הלא מודעים. למעשה מדברים על דחפים הן תוקפניים והן מיניים של ה אדם ואפילו דברים שהתרחשו בילדות.

    

   טיפול בהתמכרויות נוספים
   מרחיקים מכם את הסמים ומצילים את חייכם
   התמכרות לסמים היא הרסנית בכל קנה מידה, בין אם מדובר בסמים קשים או סמים קלים. הסיבה לכך היא שמלבד המכור עצמו שנפגע מההתמכרות שלו, על כל אחד כזה ישנם כמה אנשים שלא מכורים אבל מושפעים מההתמכרות של אותו אדם. אנשים שקרובים אליו מאוד, צופים בו הו(...)
   קרא עוד
   נפרדים מהאלכוהול לנצח
   כשחושבים על גמילה מאלכוהול, המחשבה הראשונה בדרך כלל פשוטה מאוד. הרי בסך הכל מדובר בתהליך מהיר בו אדם מפסיק באופן חד ומהיר לצרוך אלכוהול, ומתרגל לזה. אין ספק שזה נשמע קל, אך בפועל מדובר באחד התהליכים המסובכים, הכואבים והמתישים ביותר שיש. על(...)
   קרא עוד
   אל תתמכרו למחסור בכאב
   משככי כאבים הם פתרון מעולה להקלה על כאבים של אדם, כך שרק הגיוני ליטול אותם ברגע שמורגשת אי נוחות שפוגעת בתפקוד היום יומי. הבעיה מתחילה כשהשימוש בתרופות ומשככי מכאבים הופך להתמכרות של ממש, ופתרון לכל בעיה ולו הקטנה ביותר. כך, התמכרות למשככי(...)
   קרא עוד
   מעוניין להתחיל מחדש? אנחנו המקום הנכון
   השאר פרטים ונתחיל בדרך חדשה

    חברת קידום אתרים חברת קידום אתרים