מעוניין להתחיל מחדש? אנחנו המקום הנכון

התמכרות לתרופות מרשם

התמכרות לתרופות מרשם עם חומרים אופיאטים

התמכרות לתרופות מרשם הינה התמכרות נפוצה מאוד, אשר חוצה גילאים ומעמדות. וילה מטריקס הינה מרכז טיפול ושיקום בהתמכרויות שונות, אשר מעניק טיפול מקצועי באווירה משפחתית ובתנאים אקסקלוסיביים. בוילה מטריקס מאמינים כי ההתמכרות היא אך ורק סימפטום של בעיה אחרת שהובילה את המטופל אל ההתמכרות, ולא הבעיה עצמה. התמכרות לתרופות מרשם היא שם רחב, כאשר ישנם כמה סוגים של התמכרות לתרופות.

מהם סוגי התמכרות לתרופות מרשם?

התמכרות לתרופות מרשם היא בדרך כלל אל תרופות הרגעה אשר מדכאות את פעילות מערכת העצבים המרכזית, אלה הם הסוגים העיקריים של הכדורים האחראיים להתמכרות זו:

 • כדורי שינה ותרופות הרגעה: התמכרות לכדורי שינה היא שונה אצל מבוגרים וצעירים. בקרב מבוגרים המתמודדים עם קשיי שינה ולא יכולים להירדם ללא כדורים, ומאבדים שליטה על השימוש בתרופה. בקרב צעירים, לרוב נטילת תרופות השינה נעשית כדי להתמודד עם קושי נפשי ובעזרת הכדורים הם מצליחים לישון ואף להתרחק מן המצוקה הרגשית. גם ההתמכרות לתרופות ההרגעה עשויה להתרחש עקב שימוש לרעה או שימוש לא מבוקר, לרוב סביב צורך להתמודד עם חרדה לאורך זמן. אנשים רבים אף מוסיפים גם שימוש באלכוהול על מנת להעצים את האפקט, מה שהופך את העניין למסוכן מאוד.
 • משככי כאבים: על פניו זו התמכרות לתרופות "קלות" כמו אדוויל ואקמול שמתחילה עקב צורך להתמודד עם כאב כרוני כמו כאבים עקב טראומה כתאונות דרכים או כאבי גב קשים. בהתמכרות זו, הולכת ופוחתת יכולת הסיוע של משכך הכאבים בהקלה על כאב, המטופל מפתח סבילות ואז נאלץ להגדיל מינון כדי לחוש הקלה במידה בה הורגל לה, ובמידה ולא מעלים מינון – תסמונת גמילה עשויה להופיע. תסמונת גמילה ממשככי כאבים קשה ומאתגרת כמו גמילה מהרואין לדוגמא, ולכן רבים נמנעים ממנה ויש צורך בליווי מקצועי.
 • ריטלין: בשנים האחרונות זוהי תופעה נפוצה, לרוב בין בני נוער. כיום גם רופאי משפחה יכולים לתת עבורה מרשם ואף ניתן להשיג אותה בצורה לא חוקית באופן די פשוט. במצבי קיצון ייתכנו תופעות לוואי כגון: תוקפנות, מצבים פסיכוטיים, הזיות, חרדה, אי-שקט, ועוד.

אי לכך, יש לפנות אל מרכז גמילה מתמחה על מנת לקבל טיפול מתאים.

התמכרות לתרופות מרשם עם חומרים אופיאטים

מרכז גמילה מתרופות מרשם

אנו נוטלים תרופות מרשם מסיבות שונות – כאבי ראש, כאבי מפרקים ועוד. לא תמיד אנו חושבים על כך שעבור חלק מאתנו מדובר בתרופות ממכרות. ואכן, ישנם אנשים שיעשו הכול כדי להשיג עוד ועוד מרשמים למשככי כאבים, כך גם בדרכים בלתי חוקיות. וילה מטריקס היא מרכז גמילה מתרופות מרשם המאפשר למכורים להתנקות ולהתחיל דרך חדשה.

מרכז גמילה מתרופות מרשם – אילו תרופות נחשבות לממכרות?

קיימים סוגים שונים של תרופות שאפשר להתמכר להן. אלו כמה מבין הנפוצות שבהן:

 • משככי כאבים – ההתמכרות למשככים יכולה לנוע מתרופות שניתן לקבל ללא מרשם כמו אדוויל או אקמול לתרופות חזקות יותר שעבורן נדרש מרשם דוגמת פרקוסט או מורפיום. מטופלים שנוטלים את התרופות האלה ללא פיקוח רפואי, עלולים לצרוך מינונים גבוהים יותר וכך תיווצר תלות בגוף.
 • תרופות הרגעה וכדורי שינה – את התרופות האלה נותנים הרופאים בדרך כלל כדי להרגיע את המטופל במצבים של חרדה, מתח או חוסר יכולת להירדם. החומר הכימי המצוי בכדורים אלה עלול להגביר את הסיכוי להתמכרות, ואם נוטלים את הכדורים מבלי להישמע להוראותיו המפורשות של הרופא, עלולים המכורים לצרוך אותם במינונים גבוהים.
 • תרופות ממריצות – תרופות שנועדו בדרך כלל לטפל בהפרעות קשב וריכוז, לדכא תיאבון או לשמור על ערנות. דוגמאות לתרופות אלה יכולות להיות קונצרטה או ריטלין.

איך מזהים סימני התמכרות לתרופות מרשם?

מטופלים רבים מגיעים אל מרכז גמילה מתרופות מרשם בעקבות ערנותם של בני המשפחה. אלה שמים לב להתנהגות מוזרה כמו צריכת יתר של תרופות מרשם, "אובדן" של מרשמים לעתים תכופות, ניסיון להשיג תרופות מרשם בכל דרך אפשרית, או שימוש בתירוצים ותלונות שווא לגבי כאבים. לפעמים משתמשים המכורים בתרופות מרשם במטרה לנסות ולהתגבר על בעיות כמו לחץ או חרדה.

חשוב לשים לב לכך שבניגוד לסוגי התמכרויות אחרות כמו סמים או אלכוהול אשר ידועות כהתמכרויות מזיקות, הרי שהתמכרות למשככי כאבים עלולה להתחיל בתום לב ממש. כך שמה שהתחיל כניסיון לפתור בעיה בריאותית, הופך להתמכרות של ממש. על כן, אם שמתם לב לכך שהתנהגותו של יקירכם השתנתה בעקבות נטילת תרופה חדשה, כדאי להפנות אותו למרכז גמילה.

מרכז גמילה מתרופות מרשם

מרכז גמילה מאופיאטים

האופיאטים הם למעשה קבוצה של חומרים השייכים לסמים שנועדו לדכא את מערכת העצבים. ישנם אנשים המתמכרים לסוגי סמים אלה מסיבות שונות, ועל כן בבוא העת הם צריכים לפנות אל מרכז גמילה מאופיאטים. כזה הוא למשל מרכז הגמילה וילה מטריקס. במרכז פועלים אנשי מקצוע שונים שנועדו להפוך את העולם לטוב יותר וחופשי מסמים עבור המכורים: תזונאים, עובדים סוציאליים, פסיכיאטרים, מדריכים, פסיכולוגים, מאמני כושר ועוד.

מרכז גמילה מאופיאטים – דברים שכדאי לדעת על האופיאטים

למרות התדמית הלא כל כך מחמיאה שלהם, האופיאטים משמשים ברפואה. הם בעלי יכולת לדכא את מערכת העצבים, הם מצויים במשככי כאבים או בחומרים שנועדו להרפיית שרירים. כמו כן, משתמשים באופיאטים לצורך טיפול בבעיות במערכת העיכול. את החומרים האלה מפיקים מצמח הפרג, אך קיימים גם אופיאטים סינתטיים. קיימים אופיאטים (סוגים של חומרים הנקראים אופיואידים) מסוגים שונים שכדאי להכיר:

 • אופיאטים – חומרים מן הטבע כמו מורפין או קודאין המשמשים לשיכוך כאבים.
 • אופיואידים סינתטיים – חומרים אשר מיוצרים באופן מלאכותי במו טרמדול או מתאדון.
 • אופיואידים חצי סינתטיים – חומרים שמיוצרים על ידי האדם. אחד מבין סוגי הסמים הנפוצים יותר הוא ההרואין.
 • אופיואידים אנדוגניים – חומרים אשר מופרשים בגוף אדם באופן טבעי בגלל תחושות כמו לחץ, חרדה או כאב.

ההתמכרות לסם כמו הרואין נחשבת לאחת ההתמכרויות הקשות ביותר. זאת משום שמספיקה מנה אחת בלבד על מנת לגרור את האדם אל עבר המסלול המהיר אל עבר התמכרות בה כבר בפעם הבאה תזדקקו למנה גדולה יותר של הסם.

אילו שיטות גמילה מאופיאטים קיימות היום?

קיימות כמה שיטות גמילה נפוצות. הראשונה שבהן היא התנזרות מהסם. שיטה זו מתאימה יותר לאנשים שהיו מכורים להרואין במשך תקופה קצרה ועדיין לא הצליחו להיות מושפעים ממנה. השיטה השנייה היא שימוש בחומר אשר נוגד את השפעתו של הסם – הנלטרקסון. שימוש בחומר זה מתאים למכורים המעוניינים להיגמל. השיטה השלישית היא שימוש בחומר שהוא תחליף לסם האופיאט – המתדון. היא מתאימה יותר למכורים כבדים. למתדון יש השפעה חלשה יותר על הגוף, וישנן מכורים המשתמשים בו במשך שנים רבות. כך או כך, מרכז גמילה מאופיאטים יודע להתאים את הטיפול הנכון עבור המכורים.

גמילה מתרופות – לאלו תרופות אפשר להתמכר ?

גמילה מתרופות

התקררות, חרדה או דיכאון, כאבי שיניים, כאבי פרקים, קושי להירדם, כאבי כרוניים או התאוששות מניתוח, כל אלה הם דוגמאות למצבים המצריכים משככי כאבים. בשעה שהמכור אינו מצליח להפסיק לצרוך את התרופות ההלו, הרי שמדובר בהתמכרות לתרופות מרשם. במקרה זה, מומלץ יהיה להגיע אל מרכז גמילה מתרופות וילה מטריקס המספק טיפולים מתקדמים אינדיבידואליים בהתאמה לצרכיו של המטופל. תוכלו למצוא במרכז גמילה זה צוות מקצועי ומומחה בתחום שמסייע את המטופלים להתמודדות ללא תרופות.

גמילה מתרופות – לאלו תרופות אפשר להתמכר ?

התמכרות לתרופות היא הצורך הבלתי נשלט של האדם להמשיך ולצרוך את חומרים אלו, למרות שאין בהם כל צורך רפואי. ניתן לחלק את תרופות אלו לפי שלוש קטגוריות עיקריות:

 • הקטגוריה הראשונה הינו למשככי כאבים. כיום ניתן לרכוש את חלק מחומרים האלו ללא מרשם של רופא ועל כן ההתמכרות קלה יותר. חשוב להבין שללא פיקוח רפואי, משככי כאבים עלולים לגרום לנזקים כאשר משתמשים בהם ביותר המידה.
 • הקטגוריה השנייה היא נטילת תרופות הרגעה וכדורי שינה. תרופות אלו ניתנות על מנת להקל על בעיות שינה, במצב של חרדה או לטיפול באפילפסיה לדוגמא. בקרב המבוגרים שמתמודדים על קשיי שינה, התמכרות לכדורי שינה נפוצה, ולעיתים חלקם נוטלים כדורים אלו על בכדי להתמודד עם קשיים נפשיים, דוגמת הדיכאון. כדורי שינה ותרופות הרגעה, בדומה למשככי כאבים, משפיעים על הטווח הקצר אך הם מחמירים את המצב הנפשי ונוספים לה סכנות ההתמכרות.
 • הקטגוריה האחרונה כוללת תרופות ממריצות. כלומר תרופות שנועדו להגברת דיכוי תיאבון או ערנות, מדובר בעיקר בתרופות המטפלות בהפרעות קשב וריכוז דוגמת הריטלין.

ואם נסכם

אפשר לסכם בכך שהתמכרות לתרופות הינה שם הכולל סוגים שונים של תרופות, למשל, תרופות עם מרשם או ללא מרשם מרופא. במקרה של התמכרות לתרופה מסוים, חשוב להגיע לטפל בבעיה זו אל מכון גמילה על מנת לקבל את הטיפולים המשמעותיים להצלחת גמילה מתרופות.

תהליך גמילה מתרופות מרשם

תהליך גמילה מתרופות מרשם

תהליך גמילה מתרופות מרשם הינו תהליך פיזי ורגשי מאתגר, אשר מצריך ליווי ותמיכה רבה בעבור האדם הנגמל. וילה מטריקס הינה מרכז גמילה פרטי, אשר מעניק למטופליו את האפשרות לעבור תהליך גמילה ושיקום מהתמכרויות שונות, במתחם אקסקלוסיבי ובאווירה משפחתית, מתוך ראייה הוליסטית את האדם כמכלול ומתוך ההבנה כי ההתמכרות היא תוצר של קושי בחייו של המטופל אשר לא הצליח להתמודד עמו בצורה אחרת.

מדוע חשוב לעבור תהליך גמילה מתרופות מרשם

תרופות מרשם הן מצרך נגיש וזמין, כאשר פעמים רבות האדם כלל אינו מודע לכך כי פיתח תלות או התמכרות לחומרים אותם הוא צורך. לעיתים מדובר בתרופות "קלות" יחסית" ונדמה כי אפשר פשוט להפסיק בכל עת אך בפועל לא כך הוא הדבר, הנה כמה סיבות למה:

 • חוסר מודעות: כאמור, במקרים רבים גוף האדם מפתח תלות בתרופות אותן הוא נוטל, דוגמת משככי כאבים נניח, כאשר בלי לשים לב, עולה המינון עקב כך שהגוף מפתח עמידות לאורך זמן. המצב שנוצר כעת הוא מצב אשר האדם זקוק לתרופות האלו על מנת לתפקד, ובמידה והוא יפסיק ליטול אותן הוא יחווה "קריז" ויסבול מאוד. הצורך של האדם בתרופה נובע ממקום פיזי ולא ממקום רגשי ולכן קשה לאבחן כי מדובר בסוג של התמכרות ולטפל בכך. זהו מצב שקשה מאוד עד בלתי אפשרי לצאת ממנו ללא תמיכה וליווי מקצועיים.
 • ניקוי הגוף: בכל תהליך גמילה מחומרים מכל סוג שהוא, ראשית ישנו צורך לנקות את הגוף מאותם החומרים, וזאת טרם להליך השיקום מן ההתמכרות. הליך ניקוי הגוף הוא לרוב קשה וכרוך בסבל רב עבור האדם, ומצריך ניסיון וידע רפואיים בנושא, אך הוא הכרחי על מנת לאפשר למטופל להפסיק את התלות. לא מדובר במצב בו האדם יכול פשוט להוריד מינון או להפסיק בעצמו.
 • נגישות וזמינות: חלק נוסף בתהליך הגמילה הוא השיקום, ובו מקבלים כלים כיצד להתמודד עם הקשיים ללא התרופות. זהו תהליך רגשי עמוק, וכאשר האדם חוזר אל חייו הוא צריך להיות חזק מספיק על מנת לעמוד מול הפיתוי של הקלות בה ניתן להשיג תרופות אלו.

פונים למרכז גמילה מקצועי

על מנת להבטיח את קבלת כל הכלים הנחוצים לשם השלמתו של תהליך גמילה יעיל, פנו אל מרכז גמילה מקצועי ומנוסה אשר יעמוד לצדכם בכל שלב לאורכה של הגמילה.

מעוניין להתחיל מחדש? אנחנו המקום הנכון

מעוניין להתחיל מחדש? אנחנו המקום הנכון

התמכרויות נוספים

שיטות גמילה מסמים
בעלי מקצוע רבים לוקחים חלק פעיל במסגרתן של שיטות גמילה מסמים, וכיום מקובל לטפל בתלות בגישה  מערכתית. וילה מטריקס הינו מרכז גמילה שמעניק שירותי טיפול על ידי צוות רב של אנשי מקצוע על מנת ליצור תוכנית טיפול המבוססת על צרכים קליניים. הצוות של ו(...)
קרא עוד
קרוסלת התמכרות: איך נגמלים ולא נופלים חז...
התמכרות משולה למחלה, ואף למחלה כרונית. וילה מטריקס, מרכז גמילה פרטי, נוסד מתוך ההבנה כי ההתמכרות הינה סימפטום של בעיה אחרת, ולא הבעיה עצמה, ולכן בוילה מספקים לנגמלים אפשרות לעבור תהליך גמילה ושיקום מהתמכרויות שונות, באווירה משפחתית, ובמתן ט(...)
קרא עוד
פסיכותרפיה גופנית עם נגמלים מסמים
בארץ, הטיפול הקונבנציונלי בעבור התמכרות לסמים כולל גמילה פיזית ולאחר מכן, טיפול התנהגותי, קוגניטיבי ודינמי. עם זאת נולד טיפול חדש המביא תוצאות גמילה מצוינות. טיפול זה הינו פסיכותרפיה גופנית עם נגמלים מסמים. המרכז לגמילה וילה מטריקס מיועד עב(...)
קרא עוד

מעוניין להתחיל מחדש? אנחנו המקום הנכון

השאר פרטים ונתחיל בדרך חדשה

חברת קידום אתרים חברת קידום אתרים