מעוניין להתחיל מחדש? אנחנו המקום הנכון

טיפול בהתמכרות – אולי סוגי התמכרויות קיימות?

אנחנו שומעים על סוגים של אנשים שמצאו עצמם מכורים לחומרים או להתנהגות כלשהי, ומגיעים עד לכדי מצב שבו כל חייהם תלויים בזה. ההשלכות ההרסניות של התלות, ככל שהיא חריפה יותר, משפיעות על הסביבה של המכור, על יכולותיו ועל אישיותו. על כן, רבים בוחרים לשים קץ במודע להתמכרות שלהם, ולקיים טיפול בהתמכרות.

אילו סוגי התמכרויות יש ומה התסמינים לכך?

בענף הטיפולי נוטים להגדיר את כל סוגי ההתמכרויות בשתי קטגוריות מרכזיות: התמכרות לחומרים והתנהגות התמכרותית. בקטגוריית החומרים נכללות התמכרויות לאלכוהול, סמים, סיגריות ומשככי כאבים, ובענף ההתנהגויות יהיו אלו התמכרויות להימורים, משחקי וידאו, סקס, פורנו, קניות וסלולר.

על אף שכל אחת מההתמכרויות נושאת סממני התמכרות שונים, ישנם מספר אלמנטים שמשותפים לכולם, שבעודם מתקיימים משמע האדם אכן מכור:

  1. זמן – האדם מקדיש את מרבית זמנו כדי להשיג ולצרוך את החומר או לנקוט בהתנהגות ההתמכרותית שלו, ובמקביל גם מקדיש זמן להתאושש מההשפעות של מושא ההתמכרות על חייו.
  2. חשק – האדם חושק במושא ההתמכרות או בהתנהגותו ההתמכרותית יותר מכל, בצורה שמתעלה על פני כל רצון או חשק אחר בחיים.
  3. מחשבות – האדם חושב באופן אובססיבי על החומר ועל הדרכים להשגתו, או בחריפות על ההתנהגות ההתמכרותית שלו, עד שהמחשבה הזו משתלטת עליו ומנהלת אותו כליל.
  4. נזק – למרות שהאדם יודע שהחומר או ההתנהגות מסבים נזק ממשי לחייו על כל הנדבכים, הוא ממשיך וחוזר להשתמש בחומר או לנקוט בדפוסים התמכרותיים.
  5. הכרה – למרות שהאדם מבין שהוא מכור לחומר או להתנהגות מסוימת, הוא מעמיק בשימוש בזה עוד ועוד, גם כשהוא יודע שזה יעמיק את הקושי להיגמל לאחר מכן.

טיפול בהתמכרות – כיצד?

טיפול בהתמכרות נמצא תחת אחריותו של משרד הרווחה. כל עיר או מועצה מקומית מחזיקות אגף מטעם העירייה, שעיקר עיסוקו הוא טיפול בהתמכרות וכך הם מציעים סיוע לתושבים שסובלים מבעיית התמכרות. בנוסף, ישנן קבוצות תמיכה אנונימיות וטיפולים תרופתיים. יחד עם זאת, הטיפול הכי עוטף ומקיף הינו טיפול שמוגש דרך מוסד גמילה, בו מתמקדים הן בגמילה פיזית והן בגמילה נפשית.

 

מעוניין להתחיל מחדש? אנחנו המקום הנכון
מעוניין להתחיל מחדש? אנחנו המקום הנכון

מאמרים נוספים
מרכזי גמילה פרטיים – עדיף על פני מ...
אין זה קל להחליט שמפסיקים התמכרות. הרבה אנשים נאלצים להתמודד עם אותה תלות טורדנית שפיתחו כלפי התנהגות מסוימת, או לחלופין כלפי חפץ או חומר כלשהו. מאותו רגע ואילך הם מתקשים לשים סוף להתנהלות האובססיבית שלהם סביב מושא ההתמכרות. אם אתם או מי מק(...)
קרא עוד
מכון גמילה – מה חשוב שתדעו?
הרבה אנשים מתמודדים עם התמכרויות ביומיום. זה יכול להיות התמכרות לסיגריות, לקניות או לנייד או לחלופין התמכרויות קשות יותר, כמו הימורים או סמים. כך או כך, עצם התלות של אדם בגרם חיצוני כלשהו ששולט על חייו, עלול להביא איתו השפעות הרסניות ולחרב(...)
קרא עוד
מוסד גמילה מאלכוהול – נוצר על מנת...
אלכוהול נחשב לאחד מגורמי ההתמכרות הנפוצים ביותר, שכן הוא נגיש ומצוי בכל מקום וצריכתו לא נתפסת כדבר רע. הבעיה היא שלעתים הגבולות מיטשטשים, כך שמעבר לנסיבות חברתיות אנשים מוצאים את עצמם שותים כשהם לבדם בבית, ולעתים אף מפתחים בזה תלות כתנאי הכ(...)
קרא עוד
מעוניין להתחיל מחדש? אנחנו המקום הנכון
השאר פרטים ונתחיל בדרך חדשה

חברת קידום אתרים חברת קידום אתרים